انواع درمان های ارتودنسی و نحوه مراقبت از آن

انواع درمان های ارتودنسی و نحوه مراقبت از آن
مدیر
انواع ارتودنسی

انواع درمان های ارتودنسی و نحوه مراقبت از آن

در درمان ارتودنسی روش‌های مختلفی وجود دارد. معمولا از سیم، براکت و بریس برای این کار استفاده می‌شود که در هر روش درمانی با یکدیگر تفاوت دارند.

معرفی انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی انواع مختلفی دارد و هر کدام با جزئیات متفاوتی به برطرف کردن ناهنجاری‌های دندان کمک می‌کنند. انواع رایج ارتودنسی دندان در ادامه معرفی شده‌اند.

ارتودنسی ثابت

اولین نوع ارتودنسی که رایج‌ترین مدل استفاده شده در میان افراد است، ارتودنسی ثابت است. در این مدل براکت‌ها به طور ثابت و بدون حرکت بر روی دندان‌ها فیکس می‌شوند. بیمار به هیچ عنوان نمی‌تواند براکت‌ها را خارج کرده یا جابجا کند. معمولا درمان با این نوع ارتودنسی تا 2 سال طول می‌کشد.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی روشی دیگر از انجام انواع ارتودنسی است که برای افرادی که علاقه‌ای به استفاده از بریس‌های فلزی ندارند، مناسب است. این روش با دیگر روش‌های ارتودنسی ممکن است تفاوت‌هایی در زمینه‌های مختلف مانند عملکرد، طول درمان، ظاهر و همچنین نحوه قرارگیری بریس‌ها داشته باشد. براکت‌ها از جنس سرامیک تهیه شده و بیشترین میزان شباهت را به دندان‌های طبیعی فرد دارند.

مزایای ارتودنسی سرامیکی به صورت زیر هستند:

  • شفاف بودن ارتودنسی
  • امکان تغییر رنگ براکت‌ها دقیقا مشابه با دندان‌های طبیعی
  • کمترین میزان آلرژی و حساسیت نسبت به جنس سرامیک
  • بروز مشکلات کمتر در هنگام عکس برداری

ارتودنسی متحرک

روش ارتودنسی متحرک معمولا برای بهم ریختگی‌ها و نامنظمی‌های خفیف استفاده می‌شود. در این نوع ارتودنسی از صفحه‌ای پلاستیکی در کنار سیم‌های مخصوصی استفاده می‌شود. نحوه قرارگیری این ارتودنسی به صورتی است که به راحتی می‌توانید آن را از دهان خارج کنید. البته توجه داشته باشید برای اثرگذاری بهتر لازم است تا زمان زیادی این ارتودنسی درون دهان باقی بماند و تنها هنگام غذا خوردن آن را خارج کنید.

معمولا از روش ارتودنسی متحرک در سنین پایین حدود 7 تا 9 سال استفاده می‌شود. در این زمان استخوان‌ها در حال شکل گرفتن هستند. طول درمان این نوع ارتودنسی هم با توجه به خفیف بودن ناهنجاری‌ها بین 3 تا 12 ماه است. این میزان ممکن است با توجه به شدت ناهنجاری‌ها بیشتر شود.

مهم‌ترین مزایای انواع ارتودنسی متحرک این است که در مقایسه با سایر روش‌ها، ارزان قیمت‌تر است و همچنین ظاهر بهتری نسبت به نمونه‌های ثابت دارند. از آنجایی که به راحتی از دهان خارج می‌شوند، تمیز کردن آن‌ها بسیار راحت است.