تاثیر منفی استفاده از دارو‌های ضدپوکی استخوان بر ایمپلنت های دندانی

تاثیر منفی استفاده از دارو‌های ضد پوکی استخوان بر ایمپلنت های دندانی

یافته‌های تازه نشان می‌دهد که دارو‌هایی که اغلب برای پوکی استخوان (استئوپروسیس) مصرف می‌شوند، ممکن است روی ایمپلنت دندان تاثیر منفی بگذارند.

برخی از دارو‌ها می‌توانند منشا بسیاری از مشکلات مربوط به دهان و دندان شوند و دندانپزشکان باید از این موضوع آگاه باشند. یکی از شایع‌ترین این مشکلات، سندرم خشکی دهان (زروستومیا، xerostomia) است، که ۴۰ درصد از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما داروهای ایجاد کننده زروستومیا، تنها داروهایی نیستند که دندانپزشکان باید نگران آن باشند.

براساس مطالعات جدید منتشر شده در ژونال Oral Implantology، داروی Bisphosphonate که یکی از داروهای موثر در ایجاد زروستومیا است، می‌تواند مشکلات خاصی را برای ایمپلنت بیماران ایجاد کند. داروی بیس فسفونات معمولا برای پوکی استخوان یا سایر بیماری‌هایی که طی آن استخوان انسجام اولیه خود را از دست داده باشد، مورد مصرف قرار می‌گیرد و به این ترتیب از شکستگی‌ها و سایر آسیب دیدگی‌ها جلوگیری می‌کند. محققان تاثیر این دارو را روی استخوان فک، مورد مطالعه قرار دادند و مشاهده گردید بیس فسفونات‌ها روی ظاهر و زیبایی استخوان فک نیز تاثیر می‌گذارد. ایمپلنت‌ها معمولا قابل پیش بینی هستند، اما بوجود آمدن هر‌گونه تغییر در ساختار استخوان، می‌تواند به شکل جدی باعث آسیب دیدگی ایمپلنت شود.

پوکی استخوان

آنها ۲۵ بیمار مبتلا به پوکی استخوان که دست کم ۶۰ سال داشتند را مورد آزمایش قرار دادند. در آغاز این بررسی، تمام این بیماران تحت جراحی ایمپلنت قرار گرفتند. از بین ۲۵ بیمار، برای ۱۱ بیمار، به مدت یک سال داروی بیس فسفونات تجویز شد، اما برای ۱۴ نفر باقی مانده، به جای درمان دارویی از درمان هورمونی استفاده شد. بعد از آن، میزان تراکم مواد معدنی داخل استخوان و ضخامت استخوان بیرونی هر دو گروه را مورد بررسی قرار دادند.

ایمپلنت

ایمپلنت ۳ فرد از بیمارانی که بیس فسفونات مصرف کرده بودند، دچار آسیب دیدگی شد. اما ایمپلنت تمام ۱۴ بیمار دیگری که از این دارو استفاده نکرده بودند، سالم باقی ماند.

دانشمندان متوجه شدند که در گروهی که بیس فسفونات مصرف کرده بودند، ضخامت استخوان بیرونی و تراکم مواد معدنی استخوان‌ها بیشتر شده است. با وجود محدود بودن تعداد بیماران تحت آزمایش، محققان به این نتیجه رسیدند که بیس فسفونات روی کیفیت و کمیت استخوان فک بیماران مبتلا به پوکی استخوان تاثیر می‌گذارد. بنابراین دندانپزشکان باید پیش از جراحی ایمپلنت، از مصرف این دارو توسط بیماران مبتلا به پوکی استخوان مطلع باشند.

آشنایی با متخصص ارتودنسی ثابت یک متخصص ارتودنسی خوب کیست ؟

متخصص ارتودنتیست

ارتودنسی اقساطی

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که دکتر متخصص در جهت برطرف کردن عیوب ظاهری دندان ها و عیوب ناشی از نا مرتب بودن آن ها کمک زیادی به بیماران می کند. این درمان با اصلاح شکل فک و برطرف کردن مشکلات آن از پوسیدگی در اثر جرم و پلاک ناشی از روی هم افتادن دندان ها پیشگیری می کند. متخصص ارتودنسی به طور معمول ارتودنسی را به شکل سیم ها و براکت می شناسیم که نوجوانان بر روی دندان ها قرار می دهند و همه ما نیز بر این باوریم که این درمان تنها در سنین پایین نتیجه مثبت به همراه دارد. در نهایت شگفتی باید بگوییم که این درست نیست و با وجود مدرن ترین تجهیزات و امکانات که در خدمت دندانپزشکی و ارتودنسی قرار گرفتند در هر سنی می توان به گرفتن نتایج مثبت از این درمان توسط دکتر متخصص ارتودنسی امیدوار بود. یک متخصص تجربه درمان به وسیله ارتودنسی ثابت چگونه است ؟ درمان به وسیله ی ارتودنسی ثابت کاملا بدون درد است .ممکن است بعد از اینکه براکت ها نصب شدند یا بعد از تنظیم سیم ها کمی ناراحتی داشته باشید اما این حالت باید به سرعت برطرف شود. استفاده از یک مسکن ملایم می تواند برای این شرایط مفید واقع شود. دستیابی به بهترین نتایج به وسیله ارتودنسی ثابت پی گیری کردن قرار ملاقات ها با متخصص ارتودنسی و دنبال کردن همه ی توصیه او و مراقبت از بهداشت دهان و دندان هنگامی که تحت درمان هستید و بعد از درمان می تواند در رسیدن به بهترین نتایج اثر بخش باشد . مراقبت از براکت ها براکت ها ابزار بسیار ظریفی هستند به همین دلیل توصیه می شود که از مواد غذایی سفت و چسبناک و مصرف نوشیدنی ها و غذا شیرین هنگامی که براکت ها روی دندان شما قرار به شدت خودداری شود تا آسیب احتمالی پیشگیری شود . دکتر متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی خوب

متخصص ارتودنسی خوب

دندان پزشکی و متخصص دکتر خوب

به چه دلایلی درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص به افراد پیشنهاد می شود؟ درمان ارتودنسی توسط دندانپزشکان به افرادی پیشنهاد می شود که دارای تخصص ناهنجاری فک و دندان هستند. در بسیاری از مواقع و در سنین پایین ناهنجاری فکی دهانی به واسطه درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص بر طرف می شوند و فرد دیگر نیازی به جراحی توسط دکتر متخصص که بسیار پر دردسر و هزینه است نخواهد داشت. در بعضی موارد نامرتب بودن ردیف دندانی باعث می شود تا در اثر افتادن دندان ها بر روی همدیگر پوسیدگی زودتر از موعد اتفاق بیفتد، درمان ارتودنسی با ردیف کردن دندان ها در کنار هم از این اتفاق جلوگیری می کند و مانع از پوسیدگی و افتادن زودتر از موعد دندان ها می شود. متخصص ارتودنتیست متخصص ارتودنسی خوب علاوه بر تمام مزایایی که برای این درمان ذکر کردیم اصلاح نقص جویدن نیز با درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص اتفاق می افتد و بدین ترتیب می توان گفت که هدیه ارتودنسی به افراد توسط دکتر ، علاوه بر لبخندی زیبا تر و تاثیر گذارتر سلامت جسمی و روحی حاصل از تغذیه مناسب خواهد بود. بهترین زمان ارتودنسی توسط متخصص چه زمانی است؟ زمانی که ساختمان صورت در حال رشد هستند، ارتودنسی توسط دکتر راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتری موفقیت بالاتری خواهد داشت.
دکتر متخصص
دکتر متخصص ارتودنسی
دکتر نیما بنی اسد متخصص
متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی یکی از بهترین متخصص های ارتودنسی در شهر تهران دکتر نیما یک متخصص ارتودنسی عالیست که متخصص خبره و عالی متخصص ارتودنسی