نحوه پاسخ سوال من

پاسخ سوال شما بسته به نوع سوال که به صورت خصوصی و موارد خاص باشد به صورت مستقیم به ایمیل شما ، در صورت که سوال جنبه عمومی داشته باشد در طریق وب سایت منتشر خواهد شد تا دیگر عزیزان از پاسخ آن بهره مند شوند .

مدت زمان پاسخ گویی

با توجه به بالا بودن مراجعه حضوری و سوالات ارسالی حداقل زمان پاسخ گویی ۷۲ ساعت می باشد ، شما برای سهولت و دریافت پاسخگویی بهتر می توانید با مطب تماس حاصل نمایید یا نوبت مشاوره حضوری رایگان دریافت نمایید .

۰۲۱۲۶۳۲۵۷۸۷

ارسال سوال

در هنگام ارسال سوال ، ایمیل و شماره تماس خود را صحیح وارد نمایید تا در صورت لزوم امکان تماس با شما فراهم باشد ، در صورتی تمایل به انتشار سوال در سایت را ندارید ، امکان ارسال سوال خصوصی نیز در فرم وجود دارد .

برای ارسال سوال خود کلیک نمایید .

جدیدترین سوالات شما

شرایط اقساطی شما به چه صورت می باشد ؟

سوال:
با سلام من تمایل به انجام ارتودنسی دارم ، شرایط پرداخت هزینه ارتودنسی به صورت اقساط به چه حالتی می باشد ؟

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
هزینه درمان ارتودنسی شما با توجه به شرایط فیزیکی دندان ها و فک ، متدی که برای درمان انتخاب می شود متفاوت خواهد بود ، از این مبلغ ۱/۳ به صورت پیش پرداخت و بقیه به صورت اقساط می باشد .

ارتودنسی در بزرگسالی به چه صورت انجام می شود ؟

سوال :

ارتودنسی در بزرگسالی به چه صورت انجام می شود ؟

پاسخ :

بیماری تحلیل لثه و استخوان، وجود دندان های عصب کشی شده دارای روکش و ترمیم های وسیع دندانی و یا حتی دیابت نیز مانع از انجام ارتودنسی در میان بزرگسالان نیست. اصلاح به هم ریختگی دندانی بزرگسالان که ناهنجاری فکی نداشته باشند در هر سنی بدون عمل جراحی و با ارتودنسی امکان پذیر می باشد . ناهنجاری های فکی در بزرگسالانی که رشد در آن ها متوقف شده است، باید به همراه جراحی فک و صورت انجام شود.

اینکه می فرمایید برگشت دندان در ارتودنسی وجود دارد چیست؟

سوال :

اینکه می فرمایید برگشت دندان در ارتودنسی وجود دارد چیست؟

پاسخ :

در رابطه با برگشت هم تمام درمان های ارتودنسی به میزان ۵ تا ۱۰ درصد برگشت دارد , که بعد از اتمام درمان ارتودنسی هر ۴ ماه نیاز به چک آپ دارد.

سوالات متداول

چه سنی برای شروع ارتودنسی مناسب است ؟

امروزه ارتودنسی فقط مخصوص کودکان نمی باشد بلکه در سنین بالا نیز به شرط سالم بودن لثه ها امکان ارتودنسی وجود دارد اما به طور کلی بهترین سن برای درمان ارتودنسی زمانی است همه دندان های شیری افتاده باشد و دندان های دائمی جایگزین آن شده باشد و از طرف دیگر فک ها به طور کامل رشد نکرده باشند که بتوان از رشد فک ها نیز برای درمان ارتودنسی استفاده کرد که به طور معمول این سن بین ۱۲ تا ۲۵ سال می باشد.

درمان به وسیله ی ارتودنسی چقدر طول خواهد کشید؟

مدت زمان درمان ارتودنسی به شدت ناهنجاری دندان و فک ،سن بیمار ،نوع ارتودنسی ، همکاری بیمار ، کشیدن یا نکشیدن دندان و … بستگی دارد اما به طور متوسط حدودا بین ۱۵ تا ۲۴ ماه زمان برای ارتودنسی ثابت نیاز است .مدت زمان درمان ارتودنسی متحرک معمولا کوتاه تر از ارتودنسی ثابت است.

ارتودنسی برای بزرگسالان چگونه انجام می شود؟

ارتودنسی در بزرگسالی و سنین بالا نیز انجام می شود. در سنین بالا درمان ارتودنسی بیشتر به منظور اصلاح کجی و ناهنجاری دندان ها و زیبا شدن لبخند انجام می شود.در واقع تا زمانی که لثه ها سالم هستند و دندان وجود دارد ، ارتودنسی امکان پذیر است.برای اطمینان از سالم بودن لثه ها یک مسواک نرم را روی لثه ها بکشید اگر خونریزی کرد باید ابتدا لثه ها درمان شود و سپس برای ارتودنسی اقدام کرد.

آیا بدون ارتودنسی می توان دندان ها را مرتب کرد؟

مواردی که در انتخاب نوع ارتودنسی نقش دارد نوع ناهنجاری، سن بیمار ، شکل مشکل و … است بنابراین نمی توان به دلخواه و اصرار خود بیمار از روش خاصی استفاده کرد. ارتودنسی متحرک معمولا در سنین پایین تر (۱۲-۱۴ سال) استفاده می شود . ارتودنسی متحرک بیشتر برای اصلاح فک انجام می شود لذا بعد این سن به دلیل کامل شدن رشد فک ها ، ارتودنسی متحرک تاثیر چندانی بر روی بیمار نخواهد داشت .برای سنین بالاتر معمولا از ارتودنسی ثابت استفاده می شود و برای اصلاح فک باید جراحی فک را در نظر گرفت.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

در تبلیغات سه مدل از ابزار های ارتودنسی با عنوان ارتودنسی نامرئی یاد می شوند. در حالتی با نام سیستم لینگوال یا زبانی براکت ها پشت دندانها چسبانده می شوند. این سیستم به دلیل مزاحمت و آزار برای زبان بیمار و امکان جدا شدن براکت ها طی بستن دهان چندان فراگیر نمی باشد به علاوه در صورت وجود تکنولوژی پیشرفته مورد نیاز لابراتواری آن که در ایران هنوز در مراحل مقدماتی است، تنها برای کیس های محدودی قابل استفاده می باشد. به علاوه قیمت ارتودنسی لینگوال نزدیک به ۵-۴ هزار دلار می باشد که تقریبا” دو تا سه برابر هزینه ارتودنسی ثابت به روش معمول می باشد. در روشی دیگر با عنوان ارتودنسی اینویزیلاین (نامرئی) از یک سری پلاک های شفاف جهت ردیف کردن دندانها استفاده می گردد. این شیوه نیز به دلیل نبود امکانات پیجیده مورد نیاز آن در ایران و با در نظر گرفتن محدودیت های عملکردی جز در کیس های با بهم ریختگی های اندک آنهم با صلاحدید متخصص ارتودنسی کارایی ندارد. بالاخره حالتی که در آن از براکتهای سرامیکی همرنگ دندان استفاده می گردد که با توجه به پیشرفت های چشمگیر در تکنولوژی تامین استحکام و زیبایی آنها نسبت به دو شیوه قبلی به لحاظ دارا بودن همزمان قابلیت و زیبایی، منطقی تر می باشد.

چگونه اطمینان حاصل کنم که دکتری که مراجعه کرده ام متخصص ارتودنسی است؟

بسیاری از بیماران نسبت به پیدا کردن دکتر خوب برای ارتودنسی خود یا فرزندشان سردرگم هستند. متخصص ارتودنسی روی تابلو، کارت و مهر مطب خود از عبارت متخصص ارتودنسی و نه ارتودنسی استفاده می کند. عبارت جراح-دندانپزشک همراه با توضیحات دیگری نظیر ارتودنسی، زیبایی و … نمایانگر عمومی بودن دندانپزشک می باشد. به علاوه شما می توانید با مراجعه به لینک اعضاء وبسایت انجمن ارتودنتیست های ایران و یا بانک اطلاعات ارتودنتیست های ایران نسبت به متخصص بودن دکتر خود اطمینان حاصل کنید.