روش استفاده از نخ دندان در درمان ارتودنسی

کشیدن نخ دندان یکی از نکات مهم و پرکاربرد در ارتودنسی است که برای حفظ بهتر بهداشت دهان و پیشگیری از بروز عفونت‌های دندانی و لثه‌ای، توصیه می‌شود. در این روش، نخ دندان به صورت عمود بر سطح دندان قرار گرفته و با حرکات خاص، بین فضای دندان‌ها کشیده می‌شود. بسیاری از مراجعین ارتودنسی، در طول درمان خود با نخ دندان سروکار دارند. این روش به علت سادگی و کارآمد بودن، توسط بسیاری از پزشکان متخصص ارتودنسی به عنوان یک روش پایه در درمان استفاده می‌شود. همچنین، کشیدن نخ دندان به علت کاهش تورم لثه و جلوگیری از تجمع باکتری‌ها در فضای بین دندان‌ها، موجب حفظ بهبود بهداشت دهان شده و باعث بهبود کیفیت درمان می‌شود.

در صورتی که شما به دنبال ارتودنسی هستید، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که نخ دندان را در طول درمان خود استفاده کنید. این روش به علت سادگی و کارآمد بودن، توسط بسیاری از پزشکان متخصص ارتودنسی به عنوان یک روش پایه در درمان استفاده می‌شود. برای استفاده صحیح از نخ دندان، باید آن را با حرکات خاص و با تلاش کافی بین فضای دندان‌ها کشید. همچنین، باید مطابق با توصیهات پزشک خود،عمل کنید.

بعضی از مراجعین ممکن است در طول استفاده از نخ دندان، با  درد لثه مواجه شوند. در صورت بروز هرگونه علائم نامطلوب، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. برخی از افراد گمان می کنند که در زمان انجام ارتودنسی، نخ دندان ارتودنسی به دلیل وجود براکت ها  اقدامی غیر ممکن است ولی در نظر داشته باشید که استفاده از نخ دندان در این ایام به طور ویژه توسط متخصصان توصیه می شود و برای مشاهده روش صحیح استفاده از نخ دندان می توانید زیر را مشاهده نمایید .

روش صحیح استفاده از نخ در درمان ارتودنسی

بسیاری از کودکان و نوجوانان و برخی بزرگسالان نمی دانند که چگونه در حضور براکت های ارتودنسی باید مسواک بزنند یا گمان می کنند که اساسا امکان نخ کشیدن در هنگام ارتودنسی نیست .

روش نخ دندان کشیدن دندان های ارتودنسی

در حالیکه، کشیدن روزانه نخ دندان در مدت زمانی که روی دندانهایتان براکت های ارتودنسی قرار دارد به دلیل تجمع خرده های غذایی دور براکت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این امر می تواند ریسک بروز حفرات پوسیدگی و ناراحتی لثه ها را در صورت وجود کربوهیدرات داخل غذای مصرفی کاهش دهد.

در حین کشیدن نخ دندان در ارتودنسی  ضروری است برخی نکات را رعایت کنید .

می توانید در حضور براکت ها از نخ دندان های مومی استفاده کنید زیرا این نخ دندان ها احتمال گیر کردن در بین دندان ها را ندارند. نخ دندان را تنها در بین دندان بالا و پایین نبرید بلکه به طور اصولی و با حوصله سعی کنید طوری از آن استفاده کنید که هیچ گونه خرده های غذایی بین دندان های شما نباشد.

با مشاهده ویدئو فوق روش صحیح استفاده از نخ دندان در هنگام ارتودنسی را یاد خواهید گرفت .

یکی از بهترین نخ دندان های توصیه شده مخصوص ارتودنسی ، نخ دندان مخصوص ارتودنسی Oral-b می باشد .

توصیه های مهم نخ زدن براکت های ارتودنسی

بسیار مهم است که روزانه دو بار نخ دندان ارتودنسی زده شود. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی بسیار مهم است.

دقت کنید که در حین درمان ارتودنسی نباید از دهانشویه کلرهگزدین استفاده کنید.

در مورد این موضوع حتما با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید.

در نظر داشته باشید مصرف دهانشویه های دیگر که مخصوص دوران ارتودنسی است منعی ندارد .

برای آشنایی با نحوه مسواک زدن در دوران ارتودنسی کلیک کنید.

دکتر نیما بنی اسد متخصص ارتودنسی

محتوای جدول