اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن

اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن

برخی افراد تصور می‌کنند صرف اینکه مسواک را برداشته و روی دندان‌هایشان بکشند، برای سلامت دهان دندان‌شان کافیست. برای تضمین سلامت دهان و دندان خود لازم است که از انتخاب درست مسواک تا آب کشیدن دهان دقت کنید.در این مطلب اشتباهات رایج مسواک زدن را عنوان می‌کنیم:

 دهانتان را بیش از اندازه آب می‌کشید

از دیگر اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن این است که همیشه مشکل دندان‌ها ناشی از نامناسب بودن خمیردندان یا مسواک نیست. اگر شما می‌خواهید که خمیردندان به خوبی دندان‌هایتان را تمیز کند، باید از شستشو و آب کشیدن زیاد دهان بپرهیزید. به خاطر اینکه شستشوی زیاد دهان به منظور پاک کردن خمیر اجازه نمی دهد که فلور آن روی دندان ها بماند و خاصیت پاک کنندگی و حفاظتی خود را به اجرا بگذارد. در نتیجه این کار در طولانی مدت به سلامت دندان ها آسیب می‌زند. بعد از مسواک زدن کافیست که کف خمیردندان را تف کنید و فقط با یک لیوان آب، دهان‌تان را بشویید.

 از نخ دندان استفاده نمی‌کنید

اگر دندان‌هایتان با فاصله است، مسواک زدن به تنهایی باعث تمیز شدن آنها نمی‌شود، به خاطر اینکه مسواک به تمام بخش‌های دندان‌ها نمی‌رسد. بقایای مواد غذایی بین دندان‌ها باقی می‌ماند و با مسواک تمیز نمی‌شود. در نتیجه امکان پوسیدگی‌های سطوح پروگزیمال دندان ها که به سختی قابل رویت است، ایجاد می‌شود. لذا متخصصان دندانپزشکی توصیه می‌کنند بعد از مسواک زدن، از نخ دندان استفاده کنید.

مسواک زدن به تنهایی باعث تمیز شدن دندان نمی شود

 روی زبان را تمیز نمی‌کنید

یکی ذیکر از روش‌های صحیح مسواک زدن این است که روی زبانتان را تمیز کنید.

در حین مسواک زدن، زبان‌تان را فراموش نکنید. تمیز کردن روی زبان باعث کاهش تجمع باکتری‌های حاصل از باقیمانده‌ی غذاها شده و احتمال ایجاد بوی بدن دهان را کاهش می‌دهد. بهتر است مسواک خودتان و یا مسواک های مخصوص زبان را با ملایمت روی سطح زبان بکشید تا تمیز شود. نیازی به فشار دادن نیست.

 استفاده از مسواک بیش از سه ماه

مسواک نیز تاریخ مصرف دارد.استفاده‌ی بیش از سه ماه از مسواک جزو اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن می‌شود. زمانی که مسواک را به مدت طولانی استفاده می‌کنید، فرسوده شده و به خوبی دندان‌ها را تمیز نمی‌کند. فرم و شکل فرچه‌ی مسواک با هدف خاصی طراحی می‌شود. در واقع فرم مسواک به منظور تمیز کردن همه‌ی قسمت‌های دندان ساخته می‌شود. زمانی که به مدت طولانی از یک مسواک استفاده می‌کنید، شکل آن تغییر کرده و از فرم طبیعی خود خارج می‌شود. در نتیجه نمی‌تواند تمام قسمت‌های دندان‌ها را تمیز کند. بهتر است بدانید که بعد از سه ماه استفاده از مسواک، تاریخ مصرف آن تمام می شود، یعنی اینکه مسواک از شکل می افتد و نمی تواند دندان ها را به خوبی تمیز کند. متخصصان توصیه می کنند که سه ماه بعد از استفاده از هر مسواکی، نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

 دندان‌ها را به صورت افقی مسواک می‌زنید

از اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن ، این است که دندان‌ها را افقی مسواک می‌زنید. استفاده‌ی نادرست از مسواک، دندان‌ها را تمیز نمی‌کند. اگر نمی‌خواهید زود به زود کارتان به مطب دندانپزشکی و مته‌های آزار دهنده بکشد، روی شیوه و زمان مسواک زدن‌تان تمرکز و دقت داشته باشید. نباید دندان‌ها را با حرکات افقی مسواک زد. زمانی که مسواک را از چپ به راست روی دندان‌ها می‌کشید، مسواک به نقاطی که محل تجمع کثیفی است و نقاطی که در معرض بزاق زیاد و در نتیجه جرم هستند نمی رسد و به این ترتیب کلید پوسیدگی زده می‌شود.

از دیگر راه‌های پیشگیری از اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن، این است که مسواک را از بالا به سمت پایین روی دندان ها بکشید. برای سطوحی که برای جویدن استفاده می شود، استفاده از مسواک با حرکات افقی اشکالی ایجاد نمی‌کند.

 دندان ها را با فشار زیاد می‌سابید

از دیگر اشتباهات افراد هنگام مسواک زدن این است که، دندان را با موکت یا فرش اشتباه می‌گیرند. در نتیجه تصور می‌کنند مسواک فرچه هست و دندان‌ها فرش. به این ترتیب به جان دندان‌ها می‌افتند و با قدرت زیادی آنها را می‌سابند. اما توجه داشته باشید که فشار دادن مسواک روی دندان ها، راه مناسبی برای تمیز کردن جرم‌ها نیست.

همین که مسواک را در جهات درست روی دندان‌ها بکشید و با ملایمت این کار را انجام دهید، برای سلامت دندان ها کافیست.

زمانی که مسواک را با فشار زیاد روی دندان‌ها می‌کشید، احتمال آسیب به مینای دندان و عقب رفتن لثه ها وجود دارد. در این صورت نیز دندان‌ها نسبت به سرما حساس می‌شوند.

بهترین روش این است که مسواک را به آرامی و از بالا به پایین روی سطح دندان‌ها بکشید. حرکات افقی برای دندان‌های آسیا بلامانع است.

 از مسواک‌های سخت استفاده می‌کنید

اگر تصور می‌کنید هر چه فرچه‌ی مسواک سخت‌تر باشد، دندان‌ها را تمیزتر می‌کند سخت در اشتباهید. استفاده از مسواک‌های سخت (با موهای زبر) به اضافه خمیردندان زیاد و سابیدن زیاد دندان ها، باعث آسیب جدی به مینای دندان می‌شود.

بهترین کار این است که از مسواک‌های نرم استفاده کنید و حین مسواک زدن، آن را با قدرت زیاد روی دندان‌ها نکشید این عمل باعث جلوگیری از اشتباهات رایج هنگام مسواک زدن می‌شود.

آشنایی با متخصص ارتودنسی ثابت یک متخصص ارتودنسی خوب کیست ؟

متخصص ارتودنتیست

ارتودنسی اقساطی

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که دکتر متخصص در جهت برطرف کردن عیوب ظاهری دندان ها و عیوب ناشی از نا مرتب بودن آن ها کمک زیادی به بیماران می کند. این درمان با اصلاح شکل فک و برطرف کردن مشکلات آن از پوسیدگی در اثر جرم و پلاک ناشی از روی هم افتادن دندان ها پیشگیری می کند. متخصص ارتودنسی به طور معمول ارتودنسی را به شکل سیم ها و براکت می شناسیم که نوجوانان بر روی دندان ها قرار می دهند و همه ما نیز بر این باوریم که این درمان تنها در سنین پایین نتیجه مثبت به همراه دارد. در نهایت شگفتی باید بگوییم که این درست نیست و با وجود مدرن ترین تجهیزات و امکانات که در خدمت دندانپزشکی و ارتودنسی قرار گرفتند در هر سنی می توان به گرفتن نتایج مثبت از این درمان توسط دکتر متخصص ارتودنسی امیدوار بود. یک متخصص تجربه درمان به وسیله ارتودنسی ثابت چگونه است ؟ درمان به وسیله ی ارتودنسی ثابت کاملا بدون درد است .ممکن است بعد از اینکه براکت ها نصب شدند یا بعد از تنظیم سیم ها کمی ناراحتی داشته باشید اما این حالت باید به سرعت برطرف شود. استفاده از یک مسکن ملایم می تواند برای این شرایط مفید واقع شود. دستیابی به بهترین نتایج به وسیله ارتودنسی ثابت پی گیری کردن قرار ملاقات ها با متخصص ارتودنسی و دنبال کردن همه ی توصیه او و مراقبت از بهداشت دهان و دندان هنگامی که تحت درمان هستید و بعد از درمان می تواند در رسیدن به بهترین نتایج اثر بخش باشد . مراقبت از براکت ها براکت ها ابزار بسیار ظریفی هستند به همین دلیل توصیه می شود که از مواد غذایی سفت و چسبناک و مصرف نوشیدنی ها و غذا شیرین هنگامی که براکت ها روی دندان شما قرار به شدت خودداری شود تا آسیب احتمالی پیشگیری شود . دکتر متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی خوب

متخصص ارتودنسی خوب

دندان پزشکی و متخصص دکتر خوب

به چه دلایلی درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص به افراد پیشنهاد می شود؟ درمان ارتودنسی توسط دندانپزشکان به افرادی پیشنهاد می شود که دارای تخصص ناهنجاری فک و دندان هستند. در بسیاری از مواقع و در سنین پایین ناهنجاری فکی دهانی به واسطه درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص بر طرف می شوند و فرد دیگر نیازی به جراحی توسط دکتر متخصص که بسیار پر دردسر و هزینه است نخواهد داشت. در بعضی موارد نامرتب بودن ردیف دندانی باعث می شود تا در اثر افتادن دندان ها بر روی همدیگر پوسیدگی زودتر از موعد اتفاق بیفتد، درمان ارتودنسی با ردیف کردن دندان ها در کنار هم از این اتفاق جلوگیری می کند و مانع از پوسیدگی و افتادن زودتر از موعد دندان ها می شود. متخصص ارتودنتیست متخصص ارتودنسی خوب علاوه بر تمام مزایایی که برای این درمان ذکر کردیم اصلاح نقص جویدن نیز با درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص اتفاق می افتد و بدین ترتیب می توان گفت که هدیه ارتودنسی به افراد توسط دکتر ، علاوه بر لبخندی زیبا تر و تاثیر گذارتر سلامت جسمی و روحی حاصل از تغذیه مناسب خواهد بود. بهترین زمان ارتودنسی توسط متخصص چه زمانی است؟ زمانی که ساختمان صورت در حال رشد هستند، ارتودنسی توسط دکتر راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتری موفقیت بالاتری خواهد داشت.
دکتر متخصص
دکتر متخصص ارتودنسی
دکتر نیما بنی اسد متخصص
متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی یکی از بهترین متخصص های ارتودنسی در شهر تهران دکتر نیما یک متخصص ارتودنسی عالیست که متخصص خبره و عالی متخصص ارتودنسی