فشار خون بالا و ارتودنسی

فشار خون بالا و ارتودنسی

فشار خون بالا و ارتودنسی

به طور خلاصه داشتن فشار خون بالا بر درمان ارتودنس  هیچ اثر منفی مستقیم یا معکوسی به روی هم ندارند .

بنابراین نه فشار خون بالا بطور مستقیم به درمان ارتودنسی آسیب می رساند و نه ارتودنسی خطری برای فشار خون بالا محسوب می شود.

به همین خاطر همه افرادی که دارای فشار خون بالا ی کنترل شده هستند می توانند به راحتی از خدمات ارتودنسی بهره بگیرند .

فشار خون بالا چیست ؟

دو نیروی اندازه گیری شده برای فشار پمپاژ خون شما به شریان ها وجود دارد سیستولیک و دیاستولیک

فشار خون طبیعی برای افراد سالم ۲۰ ساله و یا کمی بالاتر باید زیر ۱۲۰ برای سیستولیک و کمتر از ۸۰ برای دیاستولیک باشد .

اگر فشار خون به طور مداوم بالاتر از ۱۲۰ /۸۰ باشد پس شما احتمالا از فشار خون بالا رنج می برید .

فشار خون امروزه  به عنوان ” قاتل خاموش ” شناخته شده است به همین  دلیل است که بسیاری از مردم حتی  از فشار خون بالای خود بی اطلاع هستند .

مطالعات اخیری که  برای کنترل این بیماری صورت گرفته شده تخمین می زند که حدود ۳۰ درصد از ما دارای فشار خون بالا هستیم .

در عین حال کمتر از نیمی از ما  توانسته ایم فشارخون خود را به وسیله  رژیم غذایی ،  ورزش و داروها  تحت کنترل قرار دهیم .

اگر فشار خون شما بالا باشد و  دندانپزشک شما در مطب از بی حسی موضعی برای کنترل درد و خونریزی که اغلب اپی نفرین است استفاده کند این دارو ممکن است باعث افزایش سریع در ضربان قلب شود و اگر شما ازفشار خون بالا ی خود تاکنون بی اطلاع باشید اپی نفرین ممکن است شما را در معرض حمله قلبی قرار دهد .

دلایل ژنتیکی و عوامل محیطی ابتلا به فشار خون بالا

فشار خون در بسیاری از موارد منشا ء ژنتیکی دارد و در اغلب خانواده ها فشار خون بالا ارثی می باشد .( اطلاعات بیشتر: اضافه وزن و چاقی عاملی برای فشار خون)

با این حال عادات غلط در مصرف برخی از خوراکیها مانند مصرف بیش از اندازه نمک یا الکل و یا فعالیت فیزیکی پایین ، کم تحرکی ، چاقی و اضافه وزن و مصرف زیاد برخی از داروها  را می توان از علائم محیطی ابتلا به این بیماری دانست .

همچنین فشار خون بالا در برخی از موارد ممکن است دراثر عوارض بیماری هایی مثل نارسایی مزمن کلیه ، اختلالات تیروئید ، آپنه خواب و ابتلا به برخی از تومورها باشد .

چگونه بهداشت دهان و دندان تحت تاثیر فشار خون بالا قرار می گیرد ؟

داروهای ضد فشار خون بالا  می توانند سلامت دهان و دندان  را تحت تاثیر قرار بدهند .

برخی از این داروها باعث خشکی دهان و  یا ممکن است باعث تغییر در حس چشایی شما شوند .

بیماری های لثه در کل می توانند سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهند .

برخی از داروهای ضد فشار خون بالا هم ممکن است هنگامی که بیمار روی صندلی دندانپزشکی قرار می گیر د منجر به دشواری تنفس او شود  .

همچنین گاهی اوقات  ” فشار خون به علت عفونت دهان و دندان افزایش می یابد .”

آیا متخصص ارتودنسی من حاضر است با داشتن فشار خون بالا  مرا درمان کند؟

اکثر دندانپزشکان تمایلی به درمان بیماران فشار خونی ندارند ،  به خصوص در محدوده های بالا و کنترل نشده این بیماری  زیرا در صندلی دندانپزشکی  افرادی قرار می گیرند که با بالا رفتن فشار خونشان شانس ابتلا  به یک سکته مغزی یا حملات قلبی در آنها افزایش می یابد .

فشار خون بالای خود را به اطلاع دندانپزشک یا ارتودنتیست برسانید

اگر شما در حالی که دارای فشار خون بالایی هستید به خدمات دندانپزشکی یا ارتودنسی نیاز دارید بهتر است در مورد شرایط  و داروهای خود با دندانپزشک یا ارتودنتیست خود مشورت کنید .

بیماران مبتلا به فشار خون بالا نیز می توانند در معرض خطر داروهای بیحس کننده موضعی باشند مانند استفاده از منقبض کننده عروق مثل اپی نفرین

بسیاری از بیماران برای فشار خون بالا می توانند از داروهای ضد اضطراب ( که اغلب برای ایجاد آرامبخشی آگاهانه دهان استفاده می شود ) درمان  شوند و با خیال راحت  بیهوشی موضعی دریافت کنند .

علائم فشار خون بالا در لثه نمایان می شود

یک ارتودنتیست  با داشتن دانش کافی می تواند از بزرگی لثه برخی از بیماران به داشتن فشار خون آنان پی ببرد .

برخی از داروهای ضد فشار خون بالا مانند مسدود کننده های کانال کلسیم می تواند باعث هیپرپلازی لثه ( رشد بیش از حد لثه ) شود .

البته التهاب وتجمع موضعی پلاک های میکروبی نیز می تواند از دیگر دلایل افزایش حجم  لثه باشند .

متخصص ارتودنسی باید مراقب باشد که در حین کار از هر نوع تحریک زیاد لثه پرهیز کند و این کار میتواند با همکاری بیمار و اینکه شما  قبل از انجام ارتودنسی  در مورد فشار خون خود ارتودنتیست تان را باخبر کرده باشید صورت بگیرد .

فشار خون بالا مانعی برای ارتودنسی نیست

در اولین جلسه ویزیت متخصص ارتودنسی شما ممکن است چند بار فشار خون شما را چک کند تا اطمینان حاصل کند که واکنش شما نسبت به تغییرات دارو و درمان چگونه خواهد بود .

سپس در رابطه با ادامه درمان و اینکه فشار خون شما چقدر بالا است و یا اینکه چگونه کنترل می شود تصمیماتی گرفته می شود .

یک ارتودنتیست به راحتی می تواند شما را با رعایت موارد زیر مورد پذیرش و درمان قرار دهد .

  • وقت تعیین شده بیشتر از ۵۰ دقیقه نباشد .
  • آموزش بهداشت مناسب و کافی برای دهان ودندان بیمار.
  • پرهیز از استرس به هنگام معاینه .
  • بیمار باید در مواقع لزوم از دستورالعمل های پزشک معالج خود برای مهار استرس در موقع درمان ارتودنسی استفاده کند .
  • مراقبت ویژه از لثه ها در طول مدت ارتودنسی
  • چک کردن فشار خون قبل از شروع هر جلسه ویزیت
آشنایی با متخصص ارتودنسی ثابت یک متخصص ارتودنسی خوب کیست ؟

متخصص ارتودنتیست

ارتودنسی اقساطی

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که دکتر متخصص در جهت برطرف کردن عیوب ظاهری دندان ها و عیوب ناشی از نا مرتب بودن آن ها کمک زیادی به بیماران می کند. این درمان با اصلاح شکل فک و برطرف کردن مشکلات آن از پوسیدگی در اثر جرم و پلاک ناشی از روی هم افتادن دندان ها پیشگیری می کند. متخصص ارتودنسی به طور معمول ارتودنسی را به شکل سیم ها و براکت می شناسیم که نوجوانان بر روی دندان ها قرار می دهند و همه ما نیز بر این باوریم که این درمان تنها در سنین پایین نتیجه مثبت به همراه دارد. در نهایت شگفتی باید بگوییم که این درست نیست و با وجود مدرن ترین تجهیزات و امکانات که در خدمت دندانپزشکی و ارتودنسی قرار گرفتند در هر سنی می توان به گرفتن نتایج مثبت از این درمان توسط دکتر متخصص ارتودنسی امیدوار بود. یک متخصص تجربه درمان به وسیله ارتودنسی ثابت چگونه است ؟ درمان به وسیله ی ارتودنسی ثابت کاملا بدون درد است .ممکن است بعد از اینکه براکت ها نصب شدند یا بعد از تنظیم سیم ها کمی ناراحتی داشته باشید اما این حالت باید به سرعت برطرف شود. استفاده از یک مسکن ملایم می تواند برای این شرایط مفید واقع شود. دستیابی به بهترین نتایج به وسیله ارتودنسی ثابت پی گیری کردن قرار ملاقات ها با متخصص ارتودنسی و دنبال کردن همه ی توصیه او و مراقبت از بهداشت دهان و دندان هنگامی که تحت درمان هستید و بعد از درمان می تواند در رسیدن به بهترین نتایج اثر بخش باشد . مراقبت از براکت ها براکت ها ابزار بسیار ظریفی هستند به همین دلیل توصیه می شود که از مواد غذایی سفت و چسبناک و مصرف نوشیدنی ها و غذا شیرین هنگامی که براکت ها روی دندان شما قرار به شدت خودداری شود تا آسیب احتمالی پیشگیری شود . دکتر متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی خوب

متخصص ارتودنسی خوب

دندان پزشکی و متخصص دکتر خوب

به چه دلایلی درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص به افراد پیشنهاد می شود؟ درمان ارتودنسی توسط دندانپزشکان به افرادی پیشنهاد می شود که دارای تخصص ناهنجاری فک و دندان هستند. در بسیاری از مواقع و در سنین پایین ناهنجاری فکی دهانی به واسطه درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص بر طرف می شوند و فرد دیگر نیازی به جراحی توسط دکتر متخصص که بسیار پر دردسر و هزینه است نخواهد داشت. در بعضی موارد نامرتب بودن ردیف دندانی باعث می شود تا در اثر افتادن دندان ها بر روی همدیگر پوسیدگی زودتر از موعد اتفاق بیفتد، درمان ارتودنسی با ردیف کردن دندان ها در کنار هم از این اتفاق جلوگیری می کند و مانع از پوسیدگی و افتادن زودتر از موعد دندان ها می شود. متخصص ارتودنتیست متخصص ارتودنسی خوب علاوه بر تمام مزایایی که برای این درمان ذکر کردیم اصلاح نقص جویدن نیز با درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص اتفاق می افتد و بدین ترتیب می توان گفت که هدیه ارتودنسی به افراد توسط دکتر ، علاوه بر لبخندی زیبا تر و تاثیر گذارتر سلامت جسمی و روحی حاصل از تغذیه مناسب خواهد بود. بهترین زمان ارتودنسی توسط متخصص چه زمانی است؟ زمانی که ساختمان صورت در حال رشد هستند، ارتودنسی توسط دکتر راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتری موفقیت بالاتری خواهد داشت.
دکتر متخصص
دکتر متخصص ارتودنسی
دکتر نیما بنی اسد متخصص
متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی یکی از بهترین متخصص های ارتودنسی در شهر تهران دکتر نیما یک متخصص ارتودنسی عالیست که متخصص خبره و عالی متخصص ارتودنسی