فواید ارتودنسی دندان از نظر یک دندانپزشک متخصص

فواید ارتودنسی دندان از نظر یک دندانپزشک متخصص
مدیر
ارتودنسی

فواید ارتودنسی دندان از نظر یک دندانپزشک متخصص

ممکن است برخی از افراد در مورد ارتودنسی دندان و مزایایی که با خود به همراه دارد، تردید داشته باشند. در ادامه بر آن شدیم تا با بررسی مزایای ارتودنسی به رفع ابهامات در این حوزه بپردازیم. به کمک درمان با ارتودنسی، شما از مزایای بسیار زیادی بهره خواهید برد. از جمله این مزایای ارتودنسی به عقیده متخصص ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

ارتودنسی

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های دندانی

مراقبت از دندان‌های صاف و مرتب بسیار راحت‌تر از مراقبت دندان‌هایی نامرتب است. به این دلیل که نامرتب بودن دندان‌ها خطر سایش و پوسیدگی دندان‌ها را افزایش می‌دهد. در صورت وقوع چنین امری، نیاز به انجام مراقبت‌های بیشتری خواهد بود. دندان‌های نامرتب هنگام جویدن غذا فشار زیادی را بر بافت لثه و استخوان فک وارد می‌کنند. این فشارها می‌توانند منجر به سردردهای مزمن شوند.

هم‌ترازی فک‌ها

با بهره‌مندی از خدمات تخصصی ارتودنسی دندان کنار تقویت ساختار دندان‌هایتان به هم‌ترازی فک‌های خود نیز کمک خواهید کرد. دندان‌های نامرتب فشار بسیار زیادی را بر بافت لثه و مفصل فک وارد می‌کنند. پس از تکمیل دوره درمان با ارتودنسی، تمامی این بدفرمی‌ها که با نام مال‌اکلوژن شناخته می‌شوند، برطرف خواهند شد.

پیشگیری از سایش دندان‌ها

بدفرمی‌های دندان به دلیل توزیع نیروی ناهمگن، می‌توانند باعث فشار بیش از حد به دندان‌ها و همچنین سایش آنها شود. مینای دندان اولین بخشی است که هنگام سایش دندان‌ها از بین می‌رود. ازبین‌رفتن مینای دندان نیز باعث می‌شود که هنگام مصرف غذا و نوشیدنی‌های بسیار گرم و سرد، درد بسیار زیادی را در فرد ایجاد نماید. با انجام ارتودنسی دندان توسط یک متخصص با تجربه می‌توان احتمال عود مجدد پوسیدگی و سایش دندان و ‌درد متعاقب آن ها را کاهش داد.

کمترشدن احتمال وقوع اورژانس‌های دندانپزشکی

در صورتی که دندان‌های شما بدفرم نباشند، خیلی دیرتر از دندان‌های بد فرم دچار انواع مشکلات دندانی می‌شوند. با اصلاح فرم دندان‌های خود، میزان مقاومت آنها را افزایش می‌دهید و دیگر شرایطی مانند درگیری عصب دندان، انواع شکستگی‌ها و پوسیدگی‌ها دور از انتظار نخواهد بود.

افزایش اعتمادبه‌نفس

بهره مندی از ارتودنسی در افزایش اعتماد به نفس افراد کمک شایانی می نماید. زیبایی صورت تأثیر بسیار زیادی در افزایش حس اعتمادبه‌نفس در افراد دارد. همه ساله افراد بسیار زیادی در سرتاسر جهان برای رسیدن به این هدف، روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی را امتحان می‌کنند. فردی که دندان‌های مرتبی دارد، هیچ‌گونه واهمه‌ای از حضور در اجتماع شرکت در فعالیت‌های اجتماعی ندارد. این امر باعث می‌شود تا اعتمادبه‌نفس افراد برای حضور در این محیط‌ها افزایش یابد.

 

رفع مشکلات گفتاری

گاهی بدفرمی‌های دندان به‌قدری شدید می‌شوند که مشکلاتی را در تکلم فرد به دلیل فشاری که بر استخوان های صورت وارد می کنند، به وجود می‌آورند.

نداشتن محدودیت سنی

نباید درمان ارتودنسی دندان را به تأخیر انداخت، اما برای انجام این کار هیچ‌وقت دیر نیست. متخصصان دندانپزشکی همواره توصیه کرده اند که برای کسب حداکثر نتیجه مطلوب از ارتودنسی دندان، بایستی این کار را در سنین کودکی و یا نوجوانی انجام دهیم. با این وجود، افراد بزرگسال نیز می‌توانند از مزایای نصب بریس های دندانی بهره ببرند و هیچ محدودیت سنی برای انجام این کار وجود ندارد.