دندانپزشکان می‌توانند نقش عمده‌ای در شناسایی افراد دیابتی ایفا کنند

دندانپزشکان می‌توانند نقش عمده‌ای در شناسایی افراد دارای دیابت ایفا کنند

بسیاری از افراد دچار دیابت از بیمار بودن خود خبر ندارند و بر اساس نتایج این بررسی دندانپزشکان می‌تواند نقش عمده‌ای در شناسایی افراد دیابتی ایفا کنند!

دیابت و دندانپزشکی

یک بررسی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که دندانپزشکان می‌توانند افراد مبتلا به دیابت را در ۷۳ موارد فقط بر اساس شمارش دندان‌های از دست‌رفته و معاینه شکاف غیرطبیعی میان دندان‌ها و لثه‌ها تشخیص دهند. اگر دندانپزشکان نتایج آزمایش خون بیماران را هم بدانند، میزان دقت تشخیصی‌شان به ۹۲ درصد می‌رسد.

دانشمندان معتقدند که بسیاری از عوارض بیماری لثه می توانند بواسطه کنترل پیشگیری شوند با توجه به اینکه افرادی که بیماری دیابت کنترل شده دارند شبیه افراد غیر بیمار هستند.

عوارض بیماری در دهان و دندان:

  •  اختلال درانجام وظیفه عروق خونی (دیابت با افزایش ضخامت عروق موجب کندی انتقال اکسیژن و مواد غذایی به نسوج بدن (ازجمله دهان) و دفع مواد زائد از بافتها می شود در نتیجه این حالت می تواند مقاومت نسوج لثه و استخوان را در مقابل عفونت کاهش دهد.)
  •  افزایش رشد باکتریها
  •  میزان بالای گلوکز در مایعات دهان موجب رشد بیشتر باکتریها و جرمها میشود.
  •  مصرف سیگار مزید بر علت مبتلایان به دیابت در ابتلا به بیماریهای لثه میباشد.

با تمام این اوصاف بیماری دیابت مشکلاتی در دهان ایجاد میکند از جمله:

برفک:

به دلیل اینکه قارچها در محیط قندی بیشتر رشد میکنند شانس ابتلا به برفک در این افراد بیشتر خواهد بود.

لازم به ذکر است که این افراد با کنترل دیابت و رعایت بهداشت دهان و دندان و اجتناب از سیگار هیچ مشکلی نخواهند داشت.

کاهش بزاق:

گاهی افراد مبتلا به دیابت به علت مصرف داروها دچار خشکی دهان میشوند که مشکلاتی در پی خواهد داشت از جمله پوسیدگی دندانها زیرا که بزاق به کنترل رشد جرمهایی که مسبب پوسیدگی دندانی و دیگر عفونتهای دهانی هستند کمک می نماید.

به خاطر داشته باشید که تمام این توضیحات به این معنی نیست که افراد مبتلا به دیابت نمیتوانند از درمانهای دندانپزشکی بهره مند شوند منتها برای این قبیل درمانها باید نکاتی را رعایت کنند مثلا:

  •  قبل از هر جلسه درمانی بیماری خود را کنترل کند و پزشک خود را مطلع کند.
  •  گاهی برای اعمال جراحی نیاز است که برنامه غذایی و میزان انسولین مصرفی خود را تغییر دهد.
  •  در صورتی که قند خون مناسب نباشد بایستی درمانهای غیر اورژانس به تعویق بیافتد.
  •  رعایت بهداشت دهان در این گونه افراد الزامی است چرا که بهداشت ضعیف دهان،خطر مرگ را در بیماران دیابتی افزایش میدهد.
  •  بهترین دفاع علیه مشکلات بیماری در کنار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و جلسات کنترل منظم دندان پزشکی ، کنترل خوب قند خون می باشد

نکته: میزان مرگ و میر دیابتی های مبتلا به بیماریهای شدید لثه، دو برابر دیابتی هایی است که به این بیماریها مبتلا نیستند.

پس ویزیت های دندانپزشکی و رعایت نکات بهداشتی را فراموش نکنیم.

آشنایی با متخصص ارتودنسی ثابت یک متخصص ارتودنسی خوب کیست ؟

متخصص ارتودنتیست

ارتودنسی اقساطی

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که دکتر متخصص در جهت برطرف کردن عیوب ظاهری دندان ها و عیوب ناشی از نا مرتب بودن آن ها کمک زیادی به بیماران می کند. این درمان با اصلاح شکل فک و برطرف کردن مشکلات آن از پوسیدگی در اثر جرم و پلاک ناشی از روی هم افتادن دندان ها پیشگیری می کند. متخصص ارتودنسی به طور معمول ارتودنسی را به شکل سیم ها و براکت می شناسیم که نوجوانان بر روی دندان ها قرار می دهند و همه ما نیز بر این باوریم که این درمان تنها در سنین پایین نتیجه مثبت به همراه دارد. در نهایت شگفتی باید بگوییم که این درست نیست و با وجود مدرن ترین تجهیزات و امکانات که در خدمت دندانپزشکی و ارتودنسی قرار گرفتند در هر سنی می توان به گرفتن نتایج مثبت از این درمان توسط دکتر متخصص ارتودنسی امیدوار بود. یک متخصص تجربه درمان به وسیله ارتودنسی ثابت چگونه است ؟ درمان به وسیله ی ارتودنسی ثابت کاملا بدون درد است .ممکن است بعد از اینکه براکت ها نصب شدند یا بعد از تنظیم سیم ها کمی ناراحتی داشته باشید اما این حالت باید به سرعت برطرف شود. استفاده از یک مسکن ملایم می تواند برای این شرایط مفید واقع شود. دستیابی به بهترین نتایج به وسیله ارتودنسی ثابت پی گیری کردن قرار ملاقات ها با متخصص ارتودنسی و دنبال کردن همه ی توصیه او و مراقبت از بهداشت دهان و دندان هنگامی که تحت درمان هستید و بعد از درمان می تواند در رسیدن به بهترین نتایج اثر بخش باشد . مراقبت از براکت ها براکت ها ابزار بسیار ظریفی هستند به همین دلیل توصیه می شود که از مواد غذایی سفت و چسبناک و مصرف نوشیدنی ها و غذا شیرین هنگامی که براکت ها روی دندان شما قرار به شدت خودداری شود تا آسیب احتمالی پیشگیری شود . دکتر متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی خوب

متخصص ارتودنسی خوب

دندان پزشکی و متخصص دکتر خوب

به چه دلایلی درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص به افراد پیشنهاد می شود؟ درمان ارتودنسی توسط دندانپزشکان به افرادی پیشنهاد می شود که دارای تخصص ناهنجاری فک و دندان هستند. در بسیاری از مواقع و در سنین پایین ناهنجاری فکی دهانی به واسطه درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص بر طرف می شوند و فرد دیگر نیازی به جراحی توسط دکتر متخصص که بسیار پر دردسر و هزینه است نخواهد داشت. در بعضی موارد نامرتب بودن ردیف دندانی باعث می شود تا در اثر افتادن دندان ها بر روی همدیگر پوسیدگی زودتر از موعد اتفاق بیفتد، درمان ارتودنسی با ردیف کردن دندان ها در کنار هم از این اتفاق جلوگیری می کند و مانع از پوسیدگی و افتادن زودتر از موعد دندان ها می شود. متخصص ارتودنتیست متخصص ارتودنسی خوب علاوه بر تمام مزایایی که برای این درمان ذکر کردیم اصلاح نقص جویدن نیز با درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص اتفاق می افتد و بدین ترتیب می توان گفت که هدیه ارتودنسی به افراد توسط دکتر ، علاوه بر لبخندی زیبا تر و تاثیر گذارتر سلامت جسمی و روحی حاصل از تغذیه مناسب خواهد بود. بهترین زمان ارتودنسی توسط متخصص چه زمانی است؟ زمانی که ساختمان صورت در حال رشد هستند، ارتودنسی توسط دکتر راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتری موفقیت بالاتری خواهد داشت.
دکتر متخصص
دکتر متخصص ارتودنسی
دکتر نیما بنی اسد متخصص
متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی یکی از بهترین متخصص های ارتودنسی در شهر تهران دکتر نیما یک متخصص ارتودنسی عالیست که متخصص خبره و عالی متخصص ارتودنسی