نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی باعث صدمات جبران نا پذیری بر روی دندان می شوند

نوشیدنی انرژی زا و ورزشی باعث صدمات جبران نا پذیری بر روی دندان می شوند

یک مطالعه اخیر که در مجله بالینی کارشناسی آکادمی دندانپزشکی آمریکا منتشر شده است نشان می دهد که افزایش بیش از حد مصرف نوشابه های انرژی زا و ورزشی، به ویژه در میان نوجوانان، باعث ایجاد صدمات جبران نا پذیری بر روی دندان می شود، علی الخصوص، میزان اسیدیته بالای این نوشیدنی ها باعث فرسایش لایه صیقلی بیرون دندان یا همان مینای دندان می شود. دکتر پونام جین، فوق لیسانس و متخصص سلامت عمومی و سرپرست این تحقیق، می گوید:

” نوجوانان به منظور افزایش بازده عملکردی و بالا بردن سطح انرژی خود در تمرینات ورزشی از این نوشیدنی ها استفاده می کنند, و برخی هم بر این باورند که این نوشیدنی ها کم ضرر تر از نوشابه هستند. بیشتر این بیماران از شنیدن این که این نوشیدنی ها, دندان هایشان را با اسید شست و شو می دهد شوکه می شوند. “

نوشیدنی های انرژی زا و دندان

محققان سطوح اسیدیته در ۱۳ نوشیدنی ورزشی و ۹ نوشیدنی انرژی زا را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که سطوح اسیدیته می تواند بین مارک های تجاری مختلف نوشیدنی ها و طعم های مختلف یک مارک تجاری متفاوت باشد. برای آزمایش اثر سطوح اسیدیته ، محققان نمونه مینای دندان انسان را در هر آشامیدنی به مدت ۱۵ دقیقه، و در بزاق مصنوعی به مدت دو ساعت قرار دارد. این چرخه چهار بار در روز و به مدت پنج روز تکرار شد، و نمونه هایی که در بزاق مصنوعی قرار داشتند در تمام طول مدت حفظ  شده بودند.

دکتر جین می گوید:

” این نوع از آزمایشات، دقیقا شرایطی را شبیه سازی می کند که بخش بزرگی از نوجوانان و جوانان آمریکایی دندان های خود را زمانی که این نوشیدنی ها را  هر چند ساعت یک بارمی نوشند در معرض آن قرار می دهند. “

محققان دریافتند که آسیب وارد شده به مینای دندان بعد از گذشت ۵ روز استفاده از نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا کاملا آشکار بود؛ البته نوشیدنی های انرژی زا پتانسیل بسیار بیشتری نسبت به نوشیدنی های ورزشی برای آسیب رسانی به دندان را دارا بودند. در واقع مولفان دریافتند که نوشیدنی های انرژی زا دو برابر نوشیدنی های ورزشی برای دندان مخرب هستند.

با توجه به آمار گزارشی که در آن اعلام شد که ۳۰ تا ۵۰ درصد نوجوانان ایالات متحده از نوشابه های انرژی زا استفاده می کنند و تعداد بالای ۶۲ درصد نوجوانان حداقل یک نوشیدنی ورزشی در طول روز مصرف می کنند، حائز اهمیت است که به والدین و نوجوانان در مورد مضرات این نوشیدنی ها توضیح داده شود .

خسارات وارده به مینای دندان غیر قابل برگشت است و بدون حمایت مینای دندان، دندان ها بیش از حد حساس و مستعد خرابی و به احتمال زیاد پوسیدگی می شوند. سخنگوی آکادمی دندانپزشکی عمومی جنیفر بن می گوید:

“همیشه  نوجوانان با داشتن این علائم به مطب  مراجعه می کنند، اما هیچ وقت علت این علائم را نمی دانند. ما رژیم غذایی و عادات خوردن میان وعده های آنها را بررسی می کنیم و پس از آن درباره  مصرف این نوع نوشیدنی ها از آنها سوال می کنیم . آنها باور نمی کنند که چیزی به ظاهر انقدر بی ضرر مانند یک نوشیدنی ورزشی یا انرژی زا می تواند چنان آسیب بزرگی به دندان هایشان وارد کند.”

دکتر بن توصیه می کند که بیماران مصرف خود از نوشابه های ورزشی و انرژی زا را به حداقل برساند. او همچنین آنها را به جویدن آدامس بدون قند یا شستشو دهان با آب بعد از مصرف این نوشیدنی ها توصیه می کند. او می گوید:

” هر دو این روش ها جریان بزاق را افزایش می دهد ، که به طور طبیعی به بازگشت سطوح اسیدیته دهان به حالت عادی کمک می کند. “

هم چنین، افراد باید حداقل یک ساعت بعد از مصرف نوشیدنی های انرژی زا یا ورزشی صبر کنند و بعد مسواک بزنند, در غیر این صورت، تنها به پخش شدن اسید بر روی سطح دندان و افزایش سرعت فرسایش کمک می کنند.

آشنایی با متخصص ارتودنسی ثابت یک متخصص ارتودنسی خوب کیست ؟

متخصص ارتودنتیست

ارتودنسی اقساطی

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که دکتر متخصص در جهت برطرف کردن عیوب ظاهری دندان ها و عیوب ناشی از نا مرتب بودن آن ها کمک زیادی به بیماران می کند. این درمان با اصلاح شکل فک و برطرف کردن مشکلات آن از پوسیدگی در اثر جرم و پلاک ناشی از روی هم افتادن دندان ها پیشگیری می کند. متخصص ارتودنسی به طور معمول ارتودنسی را به شکل سیم ها و براکت می شناسیم که نوجوانان بر روی دندان ها قرار می دهند و همه ما نیز بر این باوریم که این درمان تنها در سنین پایین نتیجه مثبت به همراه دارد. در نهایت شگفتی باید بگوییم که این درست نیست و با وجود مدرن ترین تجهیزات و امکانات که در خدمت دندانپزشکی و ارتودنسی قرار گرفتند در هر سنی می توان به گرفتن نتایج مثبت از این درمان توسط دکتر متخصص ارتودنسی امیدوار بود. یک متخصص تجربه درمان به وسیله ارتودنسی ثابت چگونه است ؟ درمان به وسیله ی ارتودنسی ثابت کاملا بدون درد است .ممکن است بعد از اینکه براکت ها نصب شدند یا بعد از تنظیم سیم ها کمی ناراحتی داشته باشید اما این حالت باید به سرعت برطرف شود. استفاده از یک مسکن ملایم می تواند برای این شرایط مفید واقع شود. دستیابی به بهترین نتایج به وسیله ارتودنسی ثابت پی گیری کردن قرار ملاقات ها با متخصص ارتودنسی و دنبال کردن همه ی توصیه او و مراقبت از بهداشت دهان و دندان هنگامی که تحت درمان هستید و بعد از درمان می تواند در رسیدن به بهترین نتایج اثر بخش باشد . مراقبت از براکت ها براکت ها ابزار بسیار ظریفی هستند به همین دلیل توصیه می شود که از مواد غذایی سفت و چسبناک و مصرف نوشیدنی ها و غذا شیرین هنگامی که براکت ها روی دندان شما قرار به شدت خودداری شود تا آسیب احتمالی پیشگیری شود . دکتر متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی خوب

متخصص ارتودنسی خوب

دندان پزشکی و متخصص دکتر خوب

به چه دلایلی درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص به افراد پیشنهاد می شود؟ درمان ارتودنسی توسط دندانپزشکان به افرادی پیشنهاد می شود که دارای تخصص ناهنجاری فک و دندان هستند. در بسیاری از مواقع و در سنین پایین ناهنجاری فکی دهانی به واسطه درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص بر طرف می شوند و فرد دیگر نیازی به جراحی توسط دکتر متخصص که بسیار پر دردسر و هزینه است نخواهد داشت. در بعضی موارد نامرتب بودن ردیف دندانی باعث می شود تا در اثر افتادن دندان ها بر روی همدیگر پوسیدگی زودتر از موعد اتفاق بیفتد، درمان ارتودنسی با ردیف کردن دندان ها در کنار هم از این اتفاق جلوگیری می کند و مانع از پوسیدگی و افتادن زودتر از موعد دندان ها می شود. متخصص ارتودنتیست متخصص ارتودنسی خوب علاوه بر تمام مزایایی که برای این درمان ذکر کردیم اصلاح نقص جویدن نیز با درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص اتفاق می افتد و بدین ترتیب می توان گفت که هدیه ارتودنسی به افراد توسط دکتر ، علاوه بر لبخندی زیبا تر و تاثیر گذارتر سلامت جسمی و روحی حاصل از تغذیه مناسب خواهد بود. بهترین زمان ارتودنسی توسط متخصص چه زمانی است؟ زمانی که ساختمان صورت در حال رشد هستند، ارتودنسی توسط دکتر راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتری موفقیت بالاتری خواهد داشت.
دکتر متخصص
دکتر متخصص ارتودنسی
دکتر نیما بنی اسد متخصص
متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی یکی از بهترین متخصص های ارتودنسی در شهر تهران دکتر نیما یک متخصص ارتودنسی عالیست که متخصص خبره و عالی متخصص ارتودنسی