تهران ، مجیدیه شمالی ، خیابان استاد حسن بنا ، نبش خیابان خسرو آبادی ، ساختمان ایرانیان ، پلاک 1 ، واحد 10

پیامدهای اضطراب شدید دندانپزشکی بر سلامتی

پیامدهای اضطراب شدید دندانپزشکی بر سلامتی
مدیر
پیامدهای اضطراب شدید دندانپزشکی بر سلامتی

افراد بزرگسالی که از اضطراب شدید دندانپزشکی (DA) رنج میبرند، اغلب از ظاهر خود ناراضی هستند. این نارضایتی ممکن است با بهداشت ضعیف دهان، افسردگی و اضطراب همراه باشد.

یک رساله دکترا در آکادمی سالگرِنسکا دانشگاه گوتنبرگ سوئیس نشان داد که درمان رفتاری شناختی (CBT) به بیماران مبتلا به اضطراب شدید دندانپزشکی کمک میکند.

اضطراب شدید

مطالعات گوناگونی در این زمینه انجام شده است که شامل 3500 شرکت کننده بوده اند. طبق این یافته ها، اضطراب دندانپزشکی معمولا با اجتناب از مراقبتهای دندانپزشکی و نیز کیفیت ضعیفتر سلامت دهان همراه است. همچنین مطالعات نشان میدهند که بزرگسالانی که اضطراب شدید دندانپزشکی دارند، اغلب از ظاهر دهان، دندان و صورت خود ناراضی هستند.

این نارضایتی ممکن است با بهداشت ضعیف دهان و همچنین افسردگی و اضطراب عمومی همراه باشد. این افراد اغلب در چرخه معیوبی قرار میگیرند که از اجتناب از مراقبتهای دندانی شروع میشود، سپس به بهداشت ضعیف دهانی و پس از آن حس شرمندگی و کناره گیری از تعاملات اجتماعی منتهی میشود.

مطالعات

همچنین این مطالعات نتیجه گیری کرده اند که بروز اختلال کم توجهی و بیش فعالی (ADHD) در افراد مبتلا به اضطراب شدید دندانپزشکی بیشتر است. بیماران مبتلا به اختلال کم توجهی و بیش فعالی که خود بیان کرده اند از این اختلال رنج میبرند و نیز بیمارانی که با ابزارهای غربالگری شناسایی شدند، از جمله افرادی بودند که شدیدترین اضطراب دندانپزشکی و بهداشت بسیار ضعیف دهانی داشتند.

این پژوهش یک بازبینی سیستماتیک و فرا تحلیل در تایید این فرضیه ارائه کرده است که درمان رفتاری شناختی در درمان اضطراب شدید دندانپزشکی موثر است. طبق نظر این پژوهشگران مطالعات بیشتری برای ارزیابی تاثیرات درمانی با درجات مختلف قطعیت لازم است.

بهترین متخصص ارتودنسی
متخصص

متخصص ارتودنسی

دکتر متخصص

دکتر متخصص

بهترین متخصص

دکتر متخصص

دکتر متخصص ارتودنسی یکی از بهترین ها می باشد دکتر نیما بنی اسد عضو هیئت علمی دانشگاه و یکی از برجسته ترید اساتید متخصص حوزه ارتودنسی می باشند دکتر نیما بنی اسد تا به حال 4 کتاب در حوزه تخصصی ارتودنسی و آزمون بورد تخصص منتشر کرده اند

متخصص ارتودنسی دکتر می باشد که علاوه بر توانایی عمومی دندان پزشکی تخصص ویژه در مرتب کردن دندان و ارتودنسی ثابت و متحرک برای کودکان و بزرگسالان می باشد

دکتر نیما بنی اسد متخصص ارتودنسی در شهر تهران می باشد ، کلینیک اول دکتر نیما بنی اسد در مجیدیه شمالی می باشد و کلینیک دوم در سعادت آباد می باشد

بهترین دکتر متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی یک دوره دو ساله مجزا باید علاوه بر مقطع دندانپزشکی درس بخوند تا متخصص ارتودنسی شود