پیامدهای اضطراب شدید دندانپزشکی بر سلامتی

پیامدهای اضطراب شدید دندانپزشکی بر سلامتی

مدیر سایت
اخبار

افراد بزرگسالی که از اضطراب شدید دندانپزشکی (DA) رنج میبرند، اغلب از ظاهر خود ناراضی هستند. این نارضایتی ممکن است با بهداشت ضعیف دهان، افسردگی و اضطراب همراه باشد.

یک رساله دکترا در آکادمی سالگرِنسکا دانشگاه گوتنبرگ سوئیس نشان داد که درمان رفتاری شناختی (CBT) به بیماران مبتلا به اضطراب شدید دندانپزشکی کمک میکند.

اضطراب شدید

مطالعات گوناگونی در این زمینه انجام شده است که شامل ۳۵۰۰ شرکت کننده بوده اند. طبق این یافته ها، اضطراب دندانپزشکی معمولا با اجتناب از مراقبتهای دندانپزشکی و نیز کیفیت ضعیفتر سلامت دهان همراه است. همچنین مطالعات نشان میدهند که بزرگسالانی که اضطراب شدید دندانپزشکی دارند، اغلب از ظاهر دهان، دندان و صورت خود ناراضی هستند.

این نارضایتی ممکن است با بهداشت ضعیف دهان و همچنین افسردگی و اضطراب عمومی همراه باشد. این افراد اغلب در چرخه معیوبی قرار میگیرند که از اجتناب از مراقبتهای دندانی شروع میشود، سپس به بهداشت ضعیف دهانی و پس از آن حس شرمندگی و کناره گیری از تعاملات اجتماعی منتهی میشود.

مطالعات

همچنین این مطالعات نتیجه گیری کرده اند که بروز اختلال کم توجهی و بیش فعالی (ADHD) در افراد مبتلا به اضطراب شدید دندانپزشکی بیشتر است. بیماران مبتلا به اختلال کم توجهی و بیش فعالی که خود بیان کرده اند از این اختلال رنج میبرند و نیز بیمارانی که با ابزارهای غربالگری شناسایی شدند، از جمله افرادی بودند که شدیدترین اضطراب دندانپزشکی و بهداشت بسیار ضعیف دهانی داشتند.

این پژوهش یک بازبینی سیستماتیک و فرا تحلیل در تایید این فرضیه ارائه کرده است که درمان رفتاری شناختی در درمان اضطراب شدید دندانپزشکی موثر است. طبق نظر این پژوهشگران مطالعات بیشتری برای ارزیابی تاثیرات درمانی با درجات مختلف قطعیت لازم است.

آشنایی با متخصص ارتودنسی ثابت یک متخصص ارتودنسی خوب کیست ؟

متخصص ارتودنتیست

ارتودنسی اقساطی

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که دکتر متخصص در جهت برطرف کردن عیوب ظاهری دندان ها و عیوب ناشی از نا مرتب بودن آن ها کمک زیادی به بیماران می کند. این درمان با اصلاح شکل فک و برطرف کردن مشکلات آن از پوسیدگی در اثر جرم و پلاک ناشی از روی هم افتادن دندان ها پیشگیری می کند. متخصص ارتودنسی به طور معمول ارتودنسی را به شکل سیم ها و براکت می شناسیم که نوجوانان بر روی دندان ها قرار می دهند و همه ما نیز بر این باوریم که این درمان تنها در سنین پایین نتیجه مثبت به همراه دارد. در نهایت شگفتی باید بگوییم که این درست نیست و با وجود مدرن ترین تجهیزات و امکانات که در خدمت دندانپزشکی و ارتودنسی قرار گرفتند در هر سنی می توان به گرفتن نتایج مثبت از این درمان توسط دکتر متخصص ارتودنسی امیدوار بود. یک متخصص تجربه درمان به وسیله ارتودنسی ثابت چگونه است ؟ درمان به وسیله ی ارتودنسی ثابت کاملا بدون درد است .ممکن است بعد از اینکه براکت ها نصب شدند یا بعد از تنظیم سیم ها کمی ناراحتی داشته باشید اما این حالت باید به سرعت برطرف شود. استفاده از یک مسکن ملایم می تواند برای این شرایط مفید واقع شود. دستیابی به بهترین نتایج به وسیله ارتودنسی ثابت پی گیری کردن قرار ملاقات ها با متخصص ارتودنسی و دنبال کردن همه ی توصیه او و مراقبت از بهداشت دهان و دندان هنگامی که تحت درمان هستید و بعد از درمان می تواند در رسیدن به بهترین نتایج اثر بخش باشد . مراقبت از براکت ها براکت ها ابزار بسیار ظریفی هستند به همین دلیل توصیه می شود که از مواد غذایی سفت و چسبناک و مصرف نوشیدنی ها و غذا شیرین هنگامی که براکت ها روی دندان شما قرار به شدت خودداری شود تا آسیب احتمالی پیشگیری شود . دکتر متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی خوب

متخصص ارتودنسی خوب

دندان پزشکی و متخصص دکتر خوب

به چه دلایلی درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص به افراد پیشنهاد می شود؟ درمان ارتودنسی توسط دندانپزشکان به افرادی پیشنهاد می شود که دارای تخصص ناهنجاری فک و دندان هستند. در بسیاری از مواقع و در سنین پایین ناهنجاری فکی دهانی به واسطه درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص بر طرف می شوند و فرد دیگر نیازی به جراحی توسط دکتر متخصص که بسیار پر دردسر و هزینه است نخواهد داشت. در بعضی موارد نامرتب بودن ردیف دندانی باعث می شود تا در اثر افتادن دندان ها بر روی همدیگر پوسیدگی زودتر از موعد اتفاق بیفتد، درمان ارتودنسی با ردیف کردن دندان ها در کنار هم از این اتفاق جلوگیری می کند و مانع از پوسیدگی و افتادن زودتر از موعد دندان ها می شود. متخصص ارتودنتیست متخصص ارتودنسی خوب علاوه بر تمام مزایایی که برای این درمان ذکر کردیم اصلاح نقص جویدن نیز با درمان ارتودنسی توسط دکتر متخصص اتفاق می افتد و بدین ترتیب می توان گفت که هدیه ارتودنسی به افراد توسط دکتر ، علاوه بر لبخندی زیبا تر و تاثیر گذارتر سلامت جسمی و روحی حاصل از تغذیه مناسب خواهد بود. بهترین زمان ارتودنسی توسط متخصص چه زمانی است؟ زمانی که ساختمان صورت در حال رشد هستند، ارتودنسی توسط دکتر راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتری موفقیت بالاتری خواهد داشت.
دکتر متخصص
دکتر متخصص ارتودنسی
دکتر نیما بنی اسد متخصص
متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی یکی از بهترین متخصص های ارتودنسی در شهر تهران دکتر نیما یک متخصص ارتودنسی عالیست که متخصص خبره و عالی متخصص ارتودنسی