خمیردندان‌ سفید کننده

آیا خمیردندان‌ های سفیدکننده مضر است؟

آیا خمیردندان های سفیدکننده می توانند برای دندان ها مضر باشند و چه نوع عوارضی می توانند برای دندان های ما داشته باشند!

دوست دارید دندان‌هایتان سفیدتر باشند؟ همه دوست دارند؛ به همین دلیل ساده‌ترین راهی که به نظرشان می‌رسد، استفاده از خمیردندان‌های سفید کننده است، اما، آیا این خمیرها به دندان‌های شما آسیب می‌زنند؟ پاسخ مثبت است.اگر در استفاده از این خمیرها افراط کنید،مینای دندانتان از بین می‌رود. از زبان دکتر متخصص ارتودنسی بخوانید.

آیا خمیردندان‌ های سفیدکننده مضر است؟

کار خمیردندان‌های سفید کننده فقط این است که، لکه‌های روی سطوح خارجی دندان‌های شما را که در اثر: چای، قهوه، سیگار کشیدن و غیره ایجاد می‌شوند ، پاک کنند و نمی‌توانند رنگ طبیعی آنها را تغییر دهند، اما بسیاری از این خمیردندان‌ها حاوی اجزای کوچکی با خاصیت سایشی هستند که مینای دندان شما را می‌سایند.

بنابراین ، لایه خارجی دندان شما برداشته شده و لایه زیری که سفیدتر است دیده می‌شود، اما اگر در استفاده از این خمیرها افراط کنید، درخشندگی دندان‌هایتان و مینای دندانتان از بین می‌رود و دیگر تشکیل نمی‌شود و نبود مینای دندان هم بعد از گذشت مدتی منجر به پوسیدگی می‌شود.

خمیردندان‌ های سفیدکننده

وقتی از خمیردندان‌هایی استفاده می‌کنید که دندانتان را خراش می‌دهند، طبیعی است که ، دندان‌هایتان حساس می‌شوند و زمانی که لایه مینای دندانتان نازک می‌شود، عاج آن آسیب‌پذیرتر می‌شود. عاج دندان، در زیر مینای آن قرار دارد و در ساختار آن لوله‌های زیادی که شبیه روزنه هستند وجود دارند که مستقیم به عصبی که در میانه دندان است می‌رسند.وقتی لایه رویی این روزنه‌ها برداشته می‌شود، به سرما و گرما واکنش نشان می‌دهند و شما احساس درد می‌کنید. خمیردندان‌هایی که مخصوص دندان‌های حساس هستند، این روزنه‌ها را پر می‌کنند و احساس درد را از بین می‌برند، ولی خمیردندان‌های سفیدکننده، عکس این کار را انجام می‌دهند.

اگر نمی‌توانید خمیردندان سفیدکننده‌تان را کنار بگذارید، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید آسیب‌های آن را به حداقل کاهش دهید. برای این کار از یک خمیردندان سفیدکننده ملایم و مسواک بسیار نرم استفاده کنید تا خاصیت سایندگی آن را کاهش دهید.

درضمن به طور مرتب از این خمیردندان استفاده نکنید و گاهی خمیرهای معمولی را جایگزین آن کنید. درضمن بهتر است از خمیرهای حاوی فلوراید استفاده کنید که به تقویت مینای دندانتان کمک می‌کنند.

دست آخر هم به شما توصیه می‌کنیم، به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید و به یاد داشته باشید که او هم می‌تواند دندان‌هایتان را سفید کند یا توصیه‌های متفاوتی به شما کند که بتوانید دندان‌هایتان را به شیوه دیگری سفید و درخشان کنید.

عوارض استفاده از خمیر دندان سفید کننده

خمیردندان سفیدکننده ،انتخابی محبوب برای کسانی است که به دنبال لبخندی روشن تر هستند. با این حال، در حالی که این محصولات در از بین بردن لکه های سطحی و بهبود ظاهر دندان ها موثر هستند، ممکن است عوارض جانبی خاصی نیز داشته باشند که کاربران باید از آن آگاه باشند.

یکی از رایج ترین عوارض استفاده از خمیر دندان سفید کننده:  حساسیت دندان است. زیرا مواد فعال موجود در این خمیردندان ها مانند : پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید ،می توانند به مینای دندان نفوذ کرده و باعث تحریک اعصاب داخل دندان شوند. در نتیجه، کاربران ممکن است هنگام مصرف غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم، ناراحتی یا درد را تجربه کنند.

یکی دیگر از عوارض جانبی بالقوه خمیر دندان سفید کننده: تحریک لثه است. ماهیت ساینده برخی از خمیردندان های سفید کننده می تواند باعث التهاب و خونریزی در لثه ها شود، به خصوص اگر به طور مکرر یا با فشار زیاد در حین مسواک زدن استفاده شوند.

علاوه بر این، استفاده بیش از حد از خمیر دندان سفید کننده می تواند: منجر به فرسایش مینای دندان شود و در نتیجه دندان ها را مستعد ابتلا به پوسیدگی و سایر مشکلات دندانی کند. این به این دلیل است که ذرات ساینده در برخی از خمیردندان‌های سفیدکننده می‌توانند به مرور زمان روی مینای دندان ساییده شوند و آن را نازک‌تر و ضعیف‌تر کنند.

توجه به این نکته ضروری است که، این عوارض جانبی توسط همه کسانی که از خمیر دندان سفید کننده استفاده می کنند تجربه نمی شود و اغلب می توان ، با استفاده صحیح و عادات بهداشت دهان و دندان از آنها جلوگیری کرد یا به حداقل رساند. توصیه می شود از خمیر دندان های سفید کننده در حد اعتدال و زیر نظر دندانپزشک استفاده شود که می تواند به تعیین بهترین محصولات و عادات استفاده برای نیازهای دندانی فردی کمک کند.

محتوای جدول