اوایل نوجوانی ؛ بهترین زمان برای انجام درمان ارتودنسی

اوایل نوجوانی؛ بهترین زمان برای انجام درمان ارتودنسی ، دبیر مشاورعلمی دوازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با بیان اینکه ارتودنسی مجموعه ای چندوجهی است که علاوه بر موضوع درمان، روان و ارتباطات اجتماعی فرد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد، اواخر تبدیل شدن دندان‌های شیری به دائمی و اوایل نوجوانی را بهترین زمان برای انجام معاینه ارتودنسی دانست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، دکتر محسن شیرازی در ارتباط با موضوع ارتودنسی اظهار داشت: بهترین زمان برای معاینه اولیه ارتودنسی قبل از پایان رشد کودکان به ویژه در مواقعی است که ناهنجاری فک و دهان وجود دارد و اگر بخواهیم هدایت رشد دندان ها را در مسیر طبیعی قرار دهیم بهترین زمان موقعی است که فاکتورهای رشد هنوز وجود دارند.

دبیر مشاوره علمی دوازدهمین کنگره دندانپزشکان عمومی ایران با بیان اینکه زمان پاپان رشد در دختران و پسران متفاوت است، افزود: به طور کلی اواخر تبدیل شدن دندان‌های شیری به دائمی و اوایل نوجوانی بهترین زمان برای انجام معاینه ارتودنسی به شمار می‌رود.

شیرازی گفت: هدف از انجام ارتودنسی بازگرداندن عملکرد طبیعی مجموعه دندان، فک و صورت است؛ بنابراین همه این ناهنجاری‌ها می تواند منجر به ارتودنسی توسط دندانپزشک شود.

وی افزود: ناهنجاری‌های دندانی، فکی و صورت می‌تواند منجر به مشکلاتی در تنفس، بلع، جویدن و اختلال در گفتار شود یا زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

دبیر مشاوره دوازدهمین کنگره دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: هدف از ارتودنسی رفع مشکلات مجموعه‌ای از اختلالات در دندان، فک و صورت است و در واقع دندانپزشک تلاش می‌کند علاوه بر این مشکل، عاملی باشد تا اختلالات روانی ناشی از این مساله را برطرف سازد.

شیرازی با اشاره به اینکه شکاف کام و لب ناهنجاری‌های شدیدی در ناحیه دهان، فک و صورت ایجاد می‌کند، افزود: برگرداندن وضعیت صحیح این مجموعه به صورت اثربخش توسط دندانپزشک انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون علم ارتودنسی از جنبه‌های درمانی مورد توجه بوده است، گفت: این مساله در حوزه پیشگیری بیشتر حایز اهمیت است و اگر بتوانیم پیشگیری کنیم، شدت ضایعه که نیاز به ارتودنسی دارد را کاهش و یا از ایجاد آن جلوگیری می‌کنیم در حالی که درمان بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر است.

دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران 19 تا 22 دی ماه سال جاری و به مدت 4 روز در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود.

دسته بندی ها
اخبار

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. عالی بود ممنون از وقتی که میذارید.