مواد غذایی

مواد غذایی و رژیم مناسب در دوران ارتودنسی

مواد غذایی مناسب با درمان ارتودنسی فردی که تحت درمان های ارتودنسی قرار می گیرد، با محدودیت ها و ممنوعیت های غذایی مواجه می شود که این محدودیت ها و ممنوعیت ها عبارتند از:

 1. اجتناب از خوردن غذاهای سفت

  غذاهای سفت از جمله تنقلاتی مانند آجیل و خشکبار، ته دیگ، نان بسیار خشک و سفت، پیتزا، یخ، ذرت بو داده، بلال و گوشت های سفت و خشک، نان های برشته، میوه و سبزیجات خام و سفت و …. در دوران درمان مضر بوده و فرد باید از خوردن آن ها به شدت خودداری کند، چرا که این گونه مواد می توانند موجب آسیب رسیدن بریس، براکت، سیم های ارتودنسی و همچنین آسیب دندان ها شوند و در درمان اختلالاتی ایجاد کنند.

 2. اجتناب از خوردن غذاهای چسبنده

  غذاها و مواد خوراکی چسبنده مانند شیرینی مربایی، گز، پفک، سوهان، آدامس، شکلات تافی و … در دوران ارتودنسی مضر و ممنوع بوده و فرد باید از خوردن آن ها بپرهیزد.

 3. کاهش مصرف شیرینی جات

  مصرف بیش از حد شیرینی جات از جمله شکلات های کاکائویی و شیرینی لابه لای دندان ها، براکت ها، سیم ها و بریس های ارتودنسی نفوذ یافته و می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها شود. در نتیجه در این دوران بهتر است، تا حد امکان میزان مصرف این مواد خوراکی را کاهش داد.

 4. مصرف غذاهای نرم

  مصرف غذاهای نرم از جمله سوپ، آش، نان های نرم، برنج شفته و نرم، میوه به صورت پوره، هندوانه، طالبی، انگور، موز، ژله، کره، کره بادام زمینی، ماکارونی، نودل، غذاهای دریایی از جمله ماهی های بدون خار، میگو، لبنیات (ماست، شیر، بستنی) و …. در دوران ارتودنسی به شدت مفید بوده و پیشنهاد می شود حتما به منظور تامین ویتامین و مواد ضروری بدن، رشد استخوان ها، بهبود و ترمیم بافت های دهان، استحکام دندان ها، تمامی این مواد در برنامه غذایی قرار داده شوند.